Charakterystyka miażdżycy

Miażdżyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że jest jednym z najczęstszych powodów zgonów u ludzi na świecie. Do rozwoju tej choroby przyczyniają się czynniki środowiskowe, a także tryb życia. Dotyczy to przede wszystkim palenia papierosów, niewłaściwego sposobu odżywiania czy niską aktywnością fizyczną.

Miażdżyca często współwystępuje z otyłością oraz chorobami serca. Choroba przebiega zazwyczaj stopniowo. Początkowo obserwuje się odkładanie blaszek miażdżycowych na tętnicach, powodując ich stwardnienie. Blaszki miażdżycowe składają się przede wszystkim z wapnia, cholesterolu, a także z metali ciężkich. Z czasem do blaszek przyłączają się kolejne, często powodując powstanie zakrzepów. Sprawia to duże problemy z przepływem krwi. Konsekwencją jest najczęściej niedotlenienie poszczególnych tkanek i organów.

Do głównych objawów miażdżycy zalicza się m.in. charakterystyczny ból za mostkiem, który często promieniuje. Czynnikami, które powodują odczuwanie tego bólu jest zazwyczaj stres, wzmożona aktywność fizyczna, a nawet zmiana pogody.

Leczenie miażdżycy polega przede wszystkim na zahamowaniu postępujących zmian. Niekiedy wymagany jest zabieg chirurgiczny. Niezbędna jest również dieta. Chorzy powinni unikać spożywania produktów, które obfitują w tłuszcz. Należy ograniczyć spożywanie także tłustego nabiału, słodyczy oraz margaryn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *