Choroby cywilizacyjne XXI wieku

Mianem chorób cywilizacyjnych określa się wszystkie te, które występują globalnie, a powstały na skutek rozwoju cywilizacyjnego. Choroby te są przyczyną licznych zgonów na całym świecie. Zachorowalność na nie dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Należy wspomnieć, że występują różnice między częstotliwością występowania danych chorób oraz ich charakterem.

W krajach rozwijających się sporym problemem są choroby zakaźne. Wysoką śmiertelność często powodują nieodpowiednie warunki sanitarne, a także zła opieka medyczna. W przypadku krajów rozwiniętych, przyczyny powstania chorób cywilizacyjnych jest odmienny. Głównym powodem jest styl życia, a przede wszystkim nieodpowiednia dieta czy niska aktywność fizyczna. Dodatkowo dochodzą różne nałogi, przy czym najgroźniejsze jest tytoń. Pośrednią przyczyną jest także stres. Wymienić należy także czynniki niezależne, takie jak urbanizacja, wysoka ilość szkodliwych związków w powietrzu.

W krajach rozwiniętych dominują choroby związane z zaburzeniami układu krążenia, oddechowego i pokarmowego. Wspomnieć trzeba również o zaburzeniach zdrowia psychicznego. Coraz większym problemem jest depresja, a także różne fobie. Zaburzenia psychiczne najczęściej spowodowane są stresem, a także lękami. Niekiedy istnieje spore trudności w leczeniu tych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *