Choroby spowodowane paleniem papierosów

Wielu lekarzy i specjalistów ds. żywienia przestrzega, żeby ograniczyć palenie. Pomimo tego, na całym świecie, ilość palaczy można liczyć w miliardach. Papieros często traktowany jest jako sposób na odstresowanie. Tymczasem, zapalenie jednego papierosa, wywołuje już wiele niekorzystnych zmian w organizmie.

Najgroźniejszym skutkiem palenia papierosów są nowotwory. Najczęściej papierosy kojarzone są z zapoczątkowaniem raka płuc. Warto dodać, że poza tą chorobą, występuje także rak gardła, krtani, przełyku, trzustki bądź pęcherza moczowego. Zaobserwowano także pewną zależność między dymem tytoniowym a rozwojem białaczki, nowotworu nosa i żołądka.

Kancerogeny zawarte w dymie papierosowym powodują zmianę struktury DNA. Takie mutacje sprawiają, że rozwijają się komórki nowotworowe. Jedną z najgroźniejszych substancji, znajdujących się w dymie papierosowym uznaje się benzopiren.

Palacze często uskarżają się na choroby układu krążenia. Na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na chorobę wieńcową serca, miażdżycę, tętniaka aorty, które spowodowane są paleniem papierosów.

Szczególnie niebezpieczne jest palenie przez kobiety ciężarne. Szkodliwe substancje mogą się bowiem przedostawać nawet do płodu. Dziecko rodzi się najczęściej z niższą masą urodzeniową, ponadto może się u niego rozwijać astma lub zapalenie płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *