Choroby układu krążenia

Zaburzenie funkcjonowania układu krążenia jest jedną z głównych przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Badania epidemiologiczne wykazały, że najważniejszymi czynnikami, które wpływają na rozwój tych chorób jest nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, alkohol, palenie papierosów, stres.

W wyniku działania tych czynników rozwijają się takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy miażdżyca. Choroby układu krążenia zaliczane są także do chorób cywilizacyjnych, ponieważ mają globalny zasięg. Największe zachorowania odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych.

W większości chorób układu krążenia stosuje się leczenie farmakologiczne. Nie zawsze jest ono jednak konieczne. Niekiedy wystarcza zmiana nawyków żywieniowych, np. przy nadciśnieniu tętniczym, można ograniczyć ilość spożywanej soli. W przypadku braku rezultatów, choremu przepisywane są leki. Zazwyczaj musi je przyjmować przez całe życie. Jeżeli zmiany chorobowe znajdują się w zaawansowanym stadium, często wykonuje się operacje. Jednym z najczęstszych jest wszczepianie by-passów. W chorobie wieńcowej wykonuje się także angioplastykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *