Choroby zakaźne podczas podróży

Wybierając się na zagraniczną wyprawę, należy być świadomym możliwości zachorowania na choroby, które są charakterystyczne dla danego kraju. Choroby te często rozwijają się na skutek nieodpowiednich warunków sanitarnych.

Jedną z nich jest np. dur brzuszny, który pojawia się po wypiciu skażonej wody. Dur brzuszny jest chorobą, która występuje niemal na całym świecie, jednak istnieją regiony, gdzie zachorowalność na nią jest wyższa. Dotyczy to przede wszystkim takich krajów, jak Indie, niektóre kraje Azji Południowej i Afryki, poszczególne wyspy Indonezji.

Żółta gorączka jest charakterystyczną chorobą dla tropikalnych obszarów Ameryki oraz Afryki. W niektórych przypadkach zarażenie patogenami, odpowiedzialnymi za wywołanie żółtej gorączki, kończy się śmiercią.

Tężec jest chorobą zakaźną, jednak najwyższą zachorowalność odnotowuje się w Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej. W Polsce szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe. Malaria jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Choruje na nią nawet do 200 mln osób. Patogenami malarii zarazić się można głównie w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej bądź w tropikalnych obszarach Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *