Czym są choroby cywilizacyjne?

czym_sa_choroby_cywilizacyjne.jpg

Choroby cywilizacyjne to schorzenia, do których przyczynił się postęp cywilizacji i szybki rozwój. Różnego rodzaju dolegliwości znajdują się w tej grupie, dopóki nie stracą wymiaru globalnego i ludzkość przynajmniej częściowo się z nimi nie upora. Obecnie uznaje się, że przyczynami zgonów w 80% są choroby cywilizacyjne. To właśnie przez nie pogarsza się jakość naszego życia, a także ulega ono skróceniu. Częstotliwość ich pojawiania się w danym społeczeństwie, zależy od stopnia jego rozwoju.

Przyczyny i powikłania chorób cywilizacyjnych wzajemnie na siebie oddziałują. Wynika z tego, że osoby, które zapadły na jedną z tego typu chorób mają duże prawdopodobieństwo zachorowania na kolejną. I tak w kółko. Główną przyczyną zapadania na choroby cywilizacyjne jest zły styl życia. Lekarze zgodnie potwierdzają, że siedzący tryb życia, szybkie spożywanie posiłków, alkohol i papierosy, mają fatalne skutki dla naszego zdrowia.

Żyjemy w stresie, który został określony jako „choroba stulecia”. Wiecznie zapracowani, uważamy, że na dbanie o siebie przyjdzie jeszcze pora, a teraz należy skupić się na ważniejszych sprawach. Cóż może być jednak ważniejsze od naszego zdrowia? Jeśli chodzi o choroby cywilizacyjne to prawda jest taka, że łatwiej im zapobiegać niż je leczyć. Kluczowe znaczenie ma tutaj prawidłowe odżywianie się, aktywność fizyczna i unikanie szkodliwych używek, jak alkohol i papierosy. Nie należy oczywiście zapominać, że oprócz bezpośrednich przyczyn tych chorób, występują też przyczyny pośrednie, które związane są z postępującą degradacją środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *