Depresja

depresja.jpg

Jak pokazują najnowsze badania, na depresję cierpi 10% ludzi na świecie. Pierwsze objawy najczęściej ujawniają się między 15 a 30 rokiem życia. Zwykle nie kończy się ona na jednorazowym epizodzie, ale po czasie następuje nawrót. Objawy najczęściej przyjmują postać obniżonego nastroju, koncentracji, poziomu odczuwanej przyjemności i poczucia własnej wartości.

Pacjenci cierpią też na bezsenność, czasem jednak jest zupełnie na odwrót-są nadmiernie zmęczeni i ciągle chce im się spać. Tak samo jest z waga, nieraz idzie ona gwałtownie w dół, czasem następuje jej wzrost. W skrajnych przypadkach, pacjenci mają też myśli samobójcze. Zdarza się, że depresja jest postrzegana po prostu jako przejściowy okres smutku.

Otoczenie chorego często bagatelizuje problem, który może mieć przecież bardzo poważne konsekwencje. Warto pamiętać, że depresja może spotkać każdego. Szczególnie narażone są na nią kobiety, którym towarzyszą zmiany hormonalne, na przykład po porodzie. Depresję leczyć można farmakologicznie.

Antydepresanty stabilizują nastrój chorego, dzięki czemu jest on w stanie normalnie funkcjonować. Główne znaczenie ma jednak terapia z psychoterapeutą. Najczęściej potrzeba od kilkunastu do kilkudziesięciu spotkań z lekarzem, aby pacjent mógł radzić sobie już sam. Osoby, które cierpią na tą chorobę naprawdę powinny jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, bowiem nie są oni w stanie sami się wyleczyć.

Warto też dodać, że mężczyźni zazwyczaj przechodzą depresję zupełnie inaczej niż kobiety. Zamiast smutku, towarzyszy im złość i irytacja, często sięgają wtedy po używki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *