Leczenie chorób cywilizacyjnych
Leczenie chorób cywilizacyjnych nie jest łatwą sprawą. Kluczowa jest tu rola pacjenta, który musi przede wszystkim zacząć od zmiany swojego trybu życia. Zdrowe odżywianie się, zwiększenie aktywności fizycznej, odstawienie używek – to tylko początek. Przeprowadzone badania pokazują, że leczenie ma jedynie w 10% wpływ na nasze zdrowie. Ponad połowa zależy zaś od naszego stylu życia. W zależności od choroby, jej leczenie opiera się na farmakologii, terapii, zabiegach rehabilitacyjnych, czasem konieczne jest również przeprowadzenie operacji. W chorobach cywilizacyjnych kluczowe znaczenie odgrywa jednak profilaktyka. Jest ona z pewnością łatwiejsza i tańsza niż późniejszy proces leczenia.
Aby zapobiec zachorowaniom na jedną z chorób XXI wieku, należy dbać o siebie w każdym tego słowa znaczeniu. Konieczne jest prawidłowe odżywianie się i przyjmowanie witamin. Szybkie i niezdrowe jedzenie na mieście jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Potrawy powinny być zróżnicowane, zgodnie z piramidą żywieniową. Dobrze jeśli już w dzieciństwie, rodzice uczą malucha jak należy dbać o swój organizm. Aktywność fizyczna w młodym wieku zapewni prawidłowy rozwój i zmniejszy ryzyko zapadnięcia na jedną z chorób cywilizacyjnych. Uprawianie sportu ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Panujący obecnie trend na aktywność fizyczną z pewnością przyczynia się do promocji zdrowego stylu życia.
Należy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma tutaj nasza wewnętrzna motywacja i chęć zmian, bez tego nie będziemy w stanie nic zrobić.