Miażdżyca

http://www.gsk.com.pl/produkty/Flixonase-50-aerozol-do-nosa.html

miazdzyca.jpg

Miażdżyca często jest klasyfikowana jako jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Zwykle to ona prowadzi do zawału serca. Jej przyczyną jest zamknięcie światła tętnicy, w konsekwencji czego ustaje przepływ krwi. W tętnicach osadza się blaszka miażdżycowa, składająca się między innymi ze złogów cholesterolu. To właśnie ona, z czasem blokuje tętnicę. Miażdżyca jest chorobą ściśle związaną z prowadzonym trybem życia. Złe odżywianie się, palenie papierosów, ciągły stres, zwiększają ryzyko wystąpienia choroby.

Bardzo duże znaczenie ma dieta. Wysoki poziom cholesterolu we krwi powinien stać się dla nas alarmem, że należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim konieczne jest zmniejszenie spożycia produktów zawierających tłuszcze nasycone. To właśnie one zawierają najwięcej szkodliwego cholesterolu. Zastępujemy je jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i kwasami tłuszczowymi omega-3. Do diety dobrze jest również wprowadzić błonnik i kwas foliowy. Bardzo ważne znaczenie ma aktywność fizyczna.

Regularne ćwiczenia, pomogą nam utrzymać ciało w dobrej kondycji. Miażdżyca może objawiać się problemami z koncentracją i szybkim męczeniem się. Nie jest łatwo ją wykryć, jedynie, w przypadku zaawansowanego stadium, jest widoczna na badaniu USG. Jeśli chodzi o metody leczenia, to oprócz środków farmakologicznych przeprowadza się również różnego rodzaju zabiegi. Wymienić można balonikowanie, stenty i w ostateczności by passy. W profilaktyce, bardzo ważne znaczenie mają regularne badania krwi na obecność cholesterolu. To dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować jego poziom i w razie czego podjąć odpowiednie kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *