Najczęstsze choroby w Afryce

W Afryce często panują choroby, które na innych kontynentach należą do rzadkości. Sporym problemem krajów afrykańskich jest przede wszystkim malaria. Jest to choroba, która może spowodować śmierć, głównie u małych dzieci. Zarodźce malarii przenoszone są przez komary. W wyniku ich ukąszenia, zostają wprowadzone do organizmu człowieka. Tam osadzają się w wątrobie oraz w krwinkach, gdzie ulegają namnożeniu. Objawy malarii są bardzo zbliżone do grypy, ponieważ występuje gorączka, osłabienie czy bóle mięśni.

W Afryce dominuje także gorączka krwotoczna, która może być wywołana przez wirusy Ebola. Choroba stanowi zagrożenie życia, głównie wśród osób z obniżoną odpornością oraz u dzieci. Wirusy wywołujące gorączkę krwotoczną najczęściej bytują w organizmach zwierząt. Między ludźmi mogą się przenosić poprzez drogę kropelkową, w wyniku kontaktu z krwią lub odchodami osoby zarażonej.

Nieodpowiednie warunki sanitarne stwarzają możliwość rozwoju WZW A. Jest to kolejna choroba, która dotyczy przede wszystkim biedniejszych rejonów Afryki. Objawy wskazujące na obecność HAV to głównie bóle brzucha, biegunka, powiększona wątroba. Profilaktyka polega na zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych oraz higieny osobistej.

W przypadku Afryki, wiele chorób jest wysoce śmiertelnych, głównie na skutek niedostatecznej opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *