Nowotwory

nowotwory.jpg

Nowotwory są jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych dręczących ludzkość. Polega ona na niekontrolowanym rozroście nieprawidłowych komórek w organizmie człowieka. Czym różnią się komórki nieprawidłowe od prawidłowych? Chodzi przede wszystkim o ich odmienną budowę, niezaprogramowaną rolę w ciele i nieokreślony czas istnienia. Jeśli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, tego typu komórki od razu są niszczone. W przeciwnym wypadku, zaczynają się one rozwijać i mnożyć.

Jakie są przyczyny nowotworów? Po raz kolejny można wskazać tu na czynniki genetyczne. Jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka to istnieje prawdopodobieństwo, że i my zachorujemy. Uszkodzony materiał genetyczny wywołujący raka jest bowiem dziedziczony. Kolejną przyczyną może być niezdrowy tryb życia. Badania wykazują, że palenie papierosów przyczynia się do powstania raka, ze względu na obecność szkodliwych substancji we wdychanym dymie.

Również wysoko przetworzona żywność ma bardzo zły wpływ na nasz organizm. Można zauważyć, że coraz większe zanieczyszczanie środowiska i promieniowanie jonizujące odgrywają też sporą rolę. Jeśli chodzi o metody leczenia nowotworów, to jest ich kilka. Zastosowanie którejś z nich jest zależne od stopnia zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta i jego wieku. Wymienić można radioterapię, polegającą na napromieniowywaniu guza silną wiązką energii.

Kolejno, chemioterapię, czyli leczenie farmakologiczne oraz w ostateczności leczenie chirurgiczne. Kluczowe znaczenie ma tutaj wczesne wykrycie choroby, które mocno podnosi szanse na wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *