Osteoporoza

osteoporoza.jpg

Wraz ze starzeniem się, masa naszych kości zaczyna powoli się zmniejszać. Jeśli jednak przyjmuje to postać skrajną, to można mówić o osteoporozie, która jest jedną z najpopularniejszych chorób kości. Częściej zapadają na nią kobiety, szczególnie w okresie menopauzy, jest jednak charakterystyczna wśród osób po 60 roku życia.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może ona przebiegać w nieco inny sposób. Początki są zwykle bezobjawowe, ale już po jakimś czasie pojawia się nagły ból, który nasila się na przykład podczas kaszlu. W wyniku licznych złamań kręgów, sylwetka chorego ulega deformacji.

Tworzy się garb i zmniejsza wzrost. Dodatkowo pojawiają się problemy trawienne, takie jak zaparcia czy wzdęcie brzucha. Bardzo groźne są złamania kości długich, które mogą być wywołane zwykłym potknięciem się.

W wyniku powikłań umiera około 25% osób, które doświadczyły tego typu złamania. Leczenie osteoporozy opiera się na zwiększeniu masy kostnej, dzięki czemu udaje się zapobiec kolejnym złamaniom, przy jednoczesnym hamowaniu jej ubytku. Działania mają więc charakter kompleksowy, aczkolwiek należy je poprzedzić odpowiednimi badaniami, aby wybrać najlepszą strategię leczenia.

Zalecana jest również fizjoterapia, a szczególnie delikatne masaże, ćwiczenia mięśni i postawy. Nową metodą leczenia jest tak zwana wertebroplastyka, która polega na uzupełnieniu cementu kostnego w czasie specjalnego zabiegu. Bardzo ważne znaczenie ma też odpowiednia dieta, bogata w witaminę D, wapń oraz inne składniki mineralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *