Otyłość chorobą XXI wieku

Otyłość zalicza się do chorób ogólnoustrojowych. Cechą charakterystyczną jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Otyłość dotyczy ogromnej liczby osób na świecie. Stany Zjednoczone przodują w danych statystycznych pod względem ilości osób z otyłością. Największy procent otyłych znajduje się w krajach uprzemysłowionych. Wysoki odsetek zamieszkuje m.in. Wielką Brytanię czy Australię. W Polsce statystyki te są nieco lepsze, jednak problem ten istnieje u coraz większej ilości Polaków.

y”>Choroba ta często współwystępuje razem z innymi. Nadmierna masa ciała zwiększa możliwość zachorowania na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, chorobę zwyrodnieniową stawów, chorobę niedokrwienną serca czy niektóre nowotwory.

Główna przyczyna otyłości związana jest z trybem życia. Przede wszystkim dotyczy to sposobu odżywiania i niskiej aktywności fizycznej. Przedkłada się to na dodatni bilans energetyczny. Niekiedy powodem otyłości są zaburzenia hormonalne czy metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga i wiele innych.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Wskazana jest także aktywność fizyczna. Osoby otyłe powinny również wykonać podstawowe badania antropometryczne, które umożliwią wykrycie chorób współistniejących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *