Pracoholizm

pracoholizm.jpg

Uzależnienie od pracy, czyli pracoholizm, objawia się nieustanną chęcią wykonywania swoich obowiązków związanych z posiadanym zawodem. Ludzie cierpiący na tą przypadłość poświęcają praktycznie cały wolny czas na pracę, koncentrując na niej swoje myśli i ustawiając ją w centrum swojego życia. Tego typu uzależnienie, pod względem objawów i zachowania osoby chorej, nie różni się w zasadzie od uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Odmienne jest jedynie podłoże, w przypadku pracoholizmu, choroba rozwija się na poziomie psychicznym, nie fizjologicznym. Przyczyny występowania tej choroby nie są do końca znane. Niektórzy ludzie po prostu mają pewne predyspozycje, a inni nie.

Ryzyko wystąpienia pracoholizmu jest jednak znacznie większe wśród osób wykonujących wolne zawody. Niewątpliwie wynika to z konieczności ciągłego podnoszenia kwalifikacji przez te osoby. Jako przyczynę, wskazać można również, panujący obecnie trend, afirmujący osiągnięcia, zdolności i pieniądze.

Młodzi ludzie często wpadają w wir pracy, nie zdając sobie po pewnym czasie sprawy ze swojego problemu. Pracoholicy często zachowują się jak perfekcjoniści. Są również przekonani, że tylko oni potrafią w 100 procentach poradzić sobie z określonym zadaniem, więc niechętnie przekazują innym jakiekolwiek obowiązki.

Prowadzone przez nich rozmowy zawsze dotyczą pracy, często też zdarza im się zgubić wątek. Powszechne czynności, takie jak robienie zakupów, czy dojazd w jakieś miejsce, wywołują u nich złość, uważają to bowiem za stratę czasu. Pracoholizm, wbrew pozorom, jest naprawdę poważną dolegliwością.

Osoby chore często cierpią na bezsenność, mają problemy z koncentracją, wrzody żołądka, zwiększa się również ryzyko zawału serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *