Przyczyny chorób cywilizacyjnych

przyczyny_chorob_cywilizacyjnych.jpg

Choroby cywilizacyjne są prawdziwą zmorą ludzkości. Odkąd osiągnęliśmy pewien stopień rozwoju stały się wręcz plagą. To właśnie one powodują co roku prawie 80% zgonów.

W pewnych sytuacjach lekarze rozkładają ręce, bowiem w większości przypadków konieczna jest całkowita zmiana stylu życia pacjenta, co dla niektórych nie jest łatwe. Wszyscy narzekają na tego typu choroby, nie dociera jednak do nas, że w zasadzie sami jesteśmy sobie winni. Według badań nasze zdrowie zależy w 52% właśnie od stylu życia, w 22% od środowiska w jakim żyjemy, a zaledwie 16% zależne jest od genetyki.

Leczenie stanowi zaś jedynie 10%. Jedną z głównych bezpośrednich przyczyn zachorowań na choroby cywilizacyjne jest niewłaściwy sposób odżywiania się. Z jednej strony mamy do czynienia z nadmiernym objadaniem się mieszkańców krajów rozwiniętych, a z drugiej z niedożywieniem ludzi z krajów Trzeciego Świata.

W zdrowej diecie duże znaczenie ma różnorodność produktów bogatych w witaminy i sole mineralne. Kolejną przyczyną zachorowań jest mało aktywny tryb życia. Jeśli większość czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej to naprawdę wypadałoby wyjść przynajmniej kilka razy w ciągu tygodnia na dłuższy spacer.

Zaleca się jednak regularne uprawianie jakiegoś sportu, po to aby zachować dobrą kondycję. Jeśli chodzi o pośrednie przyczyny, to z pewnością można wymienić tu postępujący proces uprzemysłowienia, który wiąże się z degradacją środowiska naturalnego, zanieczyszczeniem powietrza, wód i gleby oraz nadmiernym promieniowaniem jonizującym. Musimy pamiętać, że środowisko w jakim żyjemy powinno być naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami, nie zaś jednym z głównych wrogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *