Światowe epidemie

Ludzkość niejednokrotnie była dziesiątkowana przez różne choroby. Części z nich udało się zapobiec, dzięki wynalezieniu szczepionek lub antybiotyków. Pojawiają się także nowe choroby, na które do tej pory nie opracowano lekarstwa.

Na przełomie XIV i XV wieku panowała epidemia dżumy. Domniemywa się, że rozwój tej choroby zapoczątkował handel z krajami azjatyckimi. Zarazki przenosili przede wszystkim kupcy oraz żołnierze. W kolejnym wieku poważnym problemem była kiła, znana też jako syfilis. Częste kontakty seksualne przyczyniły się do jej rozpowszechnienia. Do jednych z najgroźniejszych epidemii, zalicza się gruźlica. Choroba ta szerzyła się drogą kropelkową, głównie w XIX wieku. Najwięcej chorych zanotowano w biedniejszych, zatłoczonych miastach oraz na ich obszarach.

Wynalezienie szczepionek sprawiło, że zachorowalność na poszczególne choroby zaczyna spadać. Dotyczy to przede wszystkim odry. Obowiązkowe szczepienia przeciw tej chorobie spowodowały, że odra praktycznie nie występuje. Początki antybiotyków sprawiły, że mniej groźne jest zapalenie płuc. W ubiegłych latach choroba ta powodowała śmierć wielu osób. Chorobą nieuleczalną do tej pory jest AIDS. Choroba ta pojawiła się w ubiegłym wieku ok. lat 70-tych.

Powstanie nowych chorób zazwyczaj odzwierciedla się w warunkach ekonomicznych, a także trybie życia. Niemal w każdym stuleciu, ludzkość zmaga się z chorobą, która jest przyczyną zgonu wielu osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *