Uzależnienie od Internetu

uzaleznienie_od_internetu.jpg

Uzależnienie od Internetu pojawiło się wraz z upowszechnieniem się nowych środków komunikowania się. Ciężko jest wyznaczyć granicę pomiędzy normalnym korzystaniem z Internetu, a stanem uzależnienia. Siecioholizm nie został jeszcze dobrze zbadany, gdyż jest to stosunkowo nowa przypadłość, aczkolwiek prognozy mówią o coraz większej liczbie osób uzależnionych od Internetu.

Można wyróżnić kilka podtypów tej choroby: socjomanię internetową, uzależnienie od sieci, przeciążenie informacyjne, uzależnienie od komputera i erotomanię internetową. Socjomania internetowa przejawia się stałą chęcią utrzymywania kontaktów z innymi osobami, ale tylko poprzez sieć. W realnym świecie, taki człowiek nie potrafi nawiązać żadnej relacji, ma też problem z odczytywaniem komunikatów niewerbalnych.

Uzależnienie od sieci polega na stałym przebywaniu w Internecie i obserwacji wszystkiego co się dzieje. Przeciążenie informacyjne pojawia się w momencie, gdy uzależniony prowadzi w sieci zbyt wiele rozmów, lub udziela się na zbyt wielu forach dyskusyjnych. Uzależnienie od komputera wyraża się w nieustannej chęci przebywania przy komputerze, niekoniecznie w sieci.

Najgroźniejsza jest erotomania internetowa. Polega na przeglądaniu stron i filmów o charakterze pornograficznym i rozmowach na czatach tego typu. Uzależnienie od Internetu coraz częściej pojawia się wśród dzieci i młodzieży, które praktycznie cały wolny czas spędzają w sieci.

Dla młodego pokolenia, Internet stał się nieodłącznym elementem życia. Skutkuje to rozluźnieniem więzi emocjonalnych z najbliższymi i przestawieniem cyklu okołodobowego. Leczenie opiera się na psychoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *