Wypalenie zawodowe

wypalenie_zawodowe.jpg

Wypalenie zawodowe jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Początkowo charakteryzuje się wyczerpaniem, niemożnością regeneracji i apatią. Wobec ludzi stajemy się coraz bardziej cyniczni, niemili, a rozmowy zazwyczaj kończą się kłótnią.

To wszystko przekłada się na naszą efektywność w pracy, zaczyna nam ona zajmować coraz więcej czasu. Spada nasza motywacja i kreatywność, zaczynamy tracić poczucie celu. Zły nastrój wpływa na kontakty z innymi ludźmi, powoli ulegają one degradacji.

Zmęczenie i stres wpływają na cały organizm i spadek jego odporności. Łatwiej łapiemy infekcje i wirusy, pojawiają się również problemy ze snem. Ostatecznym etapem jest etap desperacji.

Człowiek ma poczucie, że traci czas, bo jego wysiłki i tak są bezcelowe i nie uda mu się odnieść sukcesu. Wypalenie zawodowe częściej dotyczy osób, które mają bezpośredni kontakt z ludźmi, ich praca jest stresująca, wymaga dużej kreatywności, czy też polega na rozwiązywaniu problemów emocjonalnych. To właśnie wśród przedstawicieli tych grup zanotowano po czasie spadek zadowolenia z wykonywanej pracy.

Skutki wypalenia zawodowego dla organizmu są bardzo szkodliwe. Bezsenność, problemy z koncentracją, ryzyko depresji czy wrzody żołądka, to tylko niektóre z nich. Aby zachować równowagę pomiędzy życiem a pracą, a jednocześnie uchronić się od wypalenia zawodowego musimy pamiętać o odpowiedniej dawce snu, przerwach w pracy i aktywności fizycznej.

Ważne jest również sporządzenie listy priorytetów i celów, które nadają sens naszemu życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *