Zawał serca

zawal_serca.jpg

Zawał serca objawia się nagłym, silnym i trwającym około kwadrans bólem w klatce piersiowej. Towarzyszą mu również duszności i poty. Wywołany jest całkowitym zamknięciem tętnicy doprowadzającej krew do serca. Powoduje to częściową martwicę tego organu.

Tętnica zostaje zamknięta przez zakrzep powstały wskutek pęknięcia blaszki miażdżycowej. Blaszka powstaje wraz z nagromadzeniem się szkodliwego cholesterolu i innych substancji w tętnicy. Zawał częściej dotyczy mężczyzn, szczególnie tych po 40 roku życia. Kobiety chorują zazwyczaj w przedziale 45-70 lat.

Ryzyko zawału zwiększa również palenie papierosów, nadwaga i otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Choroba ta związana jest z prowadzonym trybem życia. Jeśli nie prowadzimy żadnej aktywności fizycznej, żyjemy w stresie i źle się odżywiamy, to również jesteśmy w grupie ryzyka. W przypadku ataku, duże znaczenie ma szybkość udzielonej pomocy.

Powinno się jak najszybciej zadzwonić po karetkę, położyć w wygodnej pozycji z lekko uniesionymi do góry nogami i starać się spokojnie oddychać, tak aby nie przemęczać serca. Leczenie zawału ma zwykle postać farmakologiczną. Najczęściej przeprowadza się również odpowiedni zabieg: angioplastykę wieńcową lub zakłada się by passy. W zależności od samopoczucia chorego, w odpowiednim momencie wprowadzana jest rehabilitacja.

Ważne jest, aby pacjent przez pewien czas miał szansę odpocząć, zanim wróci do swoich obowiązków. Kluczową rolę po zawale spełnia również dieta. Chory już do końca życia będzie musiał przyjmować specjalne tabletki i dbać o siebie w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *