Zachorowalność na chorobę Alzheimera na świecie

Choroba Alzheimera dotyczy przede wszystkim osób starszych. Najczęściej rozwija się w grupie osób powyżej 85 lat. Na świecie choruje na nią nawet do 21 mln osób. W Polsce zachorowalność wynosi ok. 350 tys.

Choroba Alzheimera bywa nazywana także demencją lub otępieniem. W trakcie jej przebiegu degeneracji ulegają neurony odpowiedzialne m.in. za mowę, pamięć, orientację przestrzenną, rozumienie czy umiejętność liczenia. Początkowo objawy tej choroby mogą być łagodne. Z czasem dochodzi do niemal całkowitej utraty sprawności umysłowej. Osoba chora na Alzheimera ma problemy z zapamiętywaniem podstawowych rzeczy. Często, przez problemy z pamięcią, nieświadomie stwarza zagrożenie dla własnego zdrowia, a nawet życia.

U wielu chorych może się dodatkowo rozwinąć depresja. Obserwowane są także zmiany osobowości. Uszkodzenia mózgu sprawiają, że chorzy na Alzheimera zaczynają mieć problemy z poruszaniem się. Ponadto u niektórych pojawiają się omamy.

Na całym świecie leczenie Alzheimera odbywa się przez podawanie odpowiednich leków. Najczęściej są to inhibitory acetylocholinoesterazy. Lek ten podaje się głównie w początkowej fazie rozwoju choroby. W zapobieganiu choroby, bardzo ważne jest zadbanie o sprawność umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *