alergie.jpg

Alergia to pewnego rodzaju nadwrażliwość na różnego typu cząsteczki obce, które same w sobie nie są szkodliwe, a wywołują w naszym organizmie objawy chorobowe. Istnieje kilka różnych rodzajów alergenów. Można wymienić tu alergeny pokarmowe, takie jak białko krowiego mleka, pszenicy czy jajek.

Uczulają również orzechy, pomidory i różnego rodzaju przyprawy. Niezwykle popularne są alergeny wziewne, czyli wszelakie pyłki produkowane przez rośliny, a dodatkowo sierść zwierząt, kurz domowy czy pleśń. Najpopularniejszymi alergenami kontaktowymi są nikiel i chrom.

Zetknięcie się z nimi, może doprowadzić do zapalenia skóry u osób uczulonych. Odnotowano również wzrastającą liczbę osób uczulonych na perfumy. Silne właściwości alergizujące posiadają leki, a szczególnie antybiotyki, choć w zasadzie każdy lek może wywołać u nas tego typu reakcję.

Niebezpieczne są również alergeny znajdujące się w jadzie owadów. U osób szczególnie nadwrażliwych, ukąszenie może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Szacuje się, że na alergię cierpi około 150 milionów Europejczyków, a w tym 15 milionów Polaków.

Dużym problemem jest to, że większość z tych osób nie jest zdiagnozowana, nie mówiąc już o odczulaniu. Nieleczona alergia znacznie obniża standard życia, skazując chorych na przewlekły katar, kichanie, zapalenia skóry i spojówek. Bagatelizowanie problemu do niczego nie prowadzi.

Nieświadomość chorych wynika ze słabego przepływu informacji na temat leczenia alergii. Z tym problemem postanowiła walczyć Unia Europejska, przygotowując dokument deklaracji, w którym decyduje się na podjęcie odpowiednich kroków by przywrócić komfort życia chorym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *