Alkoholizm

alkoholizm.jpg

Alkoholizm jest chorobą, która zaczyna dotykać coraz większą część populacji w coraz młodszym wieku. Szacuje się, że w Polsce cierpi na tą przypadłość około 600-900 tysięcy osób, jednakże alkoholu nadużywa już od 2, 8 do 3, 5 milionów. Tak duży odsetek niewątpliwie jest związany z panującym w społeczeństwie polskim wzorcem picia, zupełnie odmiennym od wzorca romańskiego czy anglosaskiego.

Chorzy często nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu i powagi sytuacji. Okresowe picie może z czasem zmienić się w utratę kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. A wtedy już prosta droga do zostania alkoholikiem.

Naukowcy wyróżnili kilka faz alkoholizmu. W pierwszej fazie, pije się zazwyczaj dla przyjemności, w towarzystwie, jest to najbardziej konwencjonalny styl picia. Może trwać nawet kilka lat.

Wraz we wzrostem ilości spożywanego alkoholu, zwiększa się w czasie nasza tolerancja. W drugiej fazie, chorzy sami szukają okazji do picia, pojawiają się luki w pamięci i częsty kac. W kolejnej, pojawia się już brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

Chory zaczyna powoli tracić kontakt z rzeczywistością, zaniedbuje swoje obowiązki i życie rodzinne. W ostatniej fazie, tolerancja na alkohol zaczyna robić się coraz niższa, życie zawodowe i społeczne zostaje całkowicie zdegradowane. Nieraz pojawiają się halucynacje i psychozy alkoholowe.

Leczenie rozpoczyna się od oczyszczenia organizmu, czyli detoksykacji. Następnie chorzy muszą podjąć terapię, może mieć ona charakter grupowy, częste są również spotkania tak zwanych Anonimowych Alkoholików. Uzupełniająco można zastosować w terapii również odpowiednie lekarstwa, jednakże ich skuteczność jest podważana przez część naukowców.

Kluczową rolę w całym procesie leczenia odgrywa chęć wyzdrowienia pacjenta i jego motywacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *