Cukrzyca

cukrzyca.jpg

Cukrzyca jest w Polsce niezwykle popularną chorobą. Szacuje się, że cierpi na nią około 2,5 milionów mieszkańców naszego kraju. Polega ona na zaburzeniach w wytwarzaniu w organizmie insuliny, która jest odpowiedzialna za metabolizm cukrów we krwi. Powoduje to gromadzenie się w nadmiarze glukozy, której nie można wykorzystać jako źródła energii.

Cukrzyca objawia się zazwyczaj nieustannym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, utratą masy ciała pomimo wzmożonego apetytu i problemami z widzeniem. Cukrzyca jest chorobą dziedziczną. W przypadku bliźniąt jednojajowych, kiedy jedno z nich cierpi na cukrzycę istnieje prawie 100% prawdopodobieństwo zachorowania drugiego. Duże znaczenie mają również czynniki biologiczne.

Jeśli chodzi o cukrzycę typu I to silny wpływ mają infekcje, które osłabiają układ odpornościowy. Niezdrowy tryb życia przyczynia się to cukrzycy typu II. Chodzi tu o niewielką aktywność fizyczną, złą dietę i nadużywanie lekarstw. Warto dodać, że z ryzykiem zachorowania na cukrzycę wiąże się również otyłość.

Leczenie cukrzycy jest uzależnione od jej typu i stopnia zaawansowania. W przypadku typu I należy zewnętrznie podawać insulinę w postaci zastrzyków lub pompy insulinowej. Typ II jest dużo łagodniejszy i występuje w 90% przypadkach zachorowań. Leczenie polega głównie na profilaktyce.

Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, zmniejszenie wagi, wszystko to przyczynia się do zaleczenia cukrzycy. Pomimo tego, że nie jest to bardzo ciężka choroba, to jednak jej zbagatelizowanie może doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *